Ako sa starať o šperky....

Či už je to strieborný, zlatý šperk - sčernie  alebo šperky z chirurgickej ocele, volfrámové alebo rhódiované - mierne stratia lesk.

Strieborné a zlaté šperky:

Je viacero spôsobov:

strieborné šperky najskôr umyte v roztoku saponátu, potom natrite zmesou čpavku a kriedy. Nechajte zaschnúť a napokon vyleštite mäkkou handričkou.

Veľmi dobré skúsenosti pri čistení strieborných šperkov s používaním sódy bikarbóny a kúska hliníka. Do trošky vody, ktorá sa varí vložíme striebro a kúsok hliníka, napr. alobal, alebo čokoľvek čo doma používame napr. lyžičku a nasypeme jedlú sódu. Nastane reakcia, chvíľu povaríme, opláchneme a je to.

Zlaté šperky môžete vyvariť vo vode so saponátom. Krátko povarte a nechajte odstáť asi 10 minút. Vodu zlejte, šperky opláchnite a vyutierajte mäkkou handričkou.

Bronz získa opäť lesk:


roztokom pripraveným z 1 dielu oleja a 1 dielom octu  očistíme bronzové šperky

Kamene v šperkoch :

vyčistíme a navrátime im pôvodný lesk, ak ich ponoríme do liehového kúpeľa a potom vyleštíme kúskom flanelu. Účinné je aj čistenie hubkou namočenou vo vode s trochou octu. 

Čistenie mosadze:

Šperky z mosadze je dobre čistiť čistým alkoholom alebo čpavkom. Nechajte pôsobiť cca. 5 minút, potom vyleštite mäkkou handričkou. Mosadz vlhkosťou trpí. Môžete tomu predísť tak, že šperk ešte za nový natriete jemnou vrstvičkou priesvitného laku na nechty.